سئو و بهینه سازی سایتطراحی سایتوبمستر

شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟ و 5 چرایی استفاده از آن

شبکه توزیع محتوا یا CDN کاری میکنه تو محبوب دل گوگل بشی و امنیت سایتت چند برابر بشه

با سلام به دوست خودم اگه یادت باشه تو مقاله هاست چیست؟ یه نکته بهت گفتم که قول دادم بعدا برات توضیح بدم و اون CDN یا شبکه توزیع محتوا بود تو این مقاله قراره درباره این واژه مهم برای سئو و کاربر های مخاطب هست توضیح بدم.

شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟

CDN مخفف (Content Delivery Network) یا به معنی شبکه توزیع محتوا هست تو این شبکه اون شرکت ارائه دهنده ای که کار CDN رو انجام میده میاد در چندین کشور و جا های مختلف سرور های ابری مستقر میکنه که این کار باعث میشه سایت هایی که به این شبکه میشن یه کپی از کل سایتشون توی اون شبکه در سرور های ابری هر جا که اون شرکت ارائه دهنده CDN داره پخش میشه که این کار باعث میشه

اول از همه باز زیادی از سرور اصلیت برداشته بشه

دوم بخاطی این که یه کپی از سایتت تو جا های مختلف هست شرکت ارائه دهنده CDN نزدیکترین سروری که به کاربر داره رو اماده و مشغول استفاده از محتوای سایتت میکنه که باعث بالاتر رفتن سرعت سایت و دردسترس بودن سایتت میشه تو ادامه درباره ساز و کارش بیشتر توضیح میدم.

نحوه کار شبکه توزیع محتوا

شبکه توزیع محتوا CDN

طبق تصویری که میبینی شرکت ارائه دهنده شبکه توزیع محتوا همون طور که توی مقدمه گفتم میاد تو کشور های مختلف دنیا فضا یا سرور های ابری ای تاسیس میکنه و وقتی تو میای از خدمات اون شرکت استفاده میکنی سروری که تو تهیه کردی به سرور های اون CDN وصل میشن.

اکثر محتوا ها، تصویر ها و یا ویدیو ها توی تمام این سرور ابری ذخیره میشه و وقتی کاربری ادرس سایت تو رو میزنه نزدیکترین سرور که اون کاربر فعال میشه و محتوا هایی که تو توی سایتت گذاشتی رو به کاربر نشون میده و دیگه کاربر نمیاد اون اطلاعات رو از سرور تو بخونه که این کار باعث بالا رفتن سرعت بازدید سایت میشه.

فقط این رو بدون که شرط فعال شدن اون سرور ها اینه که حداقل یه بار از اون سرور درخواست شده باشه تا اطلاعات دیده شده کاربر به اصطلاح رو سرور نزدیک کاربر Cache بشه تا در دیدار های بعدی فقط اون چیز هایی که تغییر کرده از سرورت و محتوا های قدیمی از سرور نزدیک کاربر خونده میشه. یه اصطلاح دیگه هم باید بدونی به سرور های که این خدمات رو میدن PoP Site میگن.

پس به این نکته میرسیم شرکت ارائه دهنده ای خوبه که بیشترین حضور تو دنیا داشته باشه که این کار باعث میشه سایتت با سرعت بیشتری تو دنیا نشون داده بشه.

چرا از CDN استفاده کنیم؟

قبل از این که به این سوال جواب بدم این رو بگم CDN بیشتر برای سایت های پربازدید و یا سایت هایی که اطلاعات با اهمیتی دارن استفاده میشه.
با دونستن این نکته میریم ببینی اصلا این CDN چکارا برامون میکنه.

1. افزایش سرعت دسترسی به سایت

همون طور که توی نحوه کار CDN بهت گفتم شرکت ارائه دهنده با داشتن سرور هایی تو کشور های مختلف اطلاعات سایتت از نزدیکترین سرور به کاربر نمایش داده میشه که این کار سرعت سایتت رو بالا میبره.

مطمئنم تا حالا با سایت Gtmetrix برای تست سرعت سایتت برخورد کردی وقتی سایتت رو بررسی میکنه برای رفع مشکلات سایتت یه سری نکته ها بهت میگه که یکی از اون نکته ها استفاده از CND هست که شامل نکته بالا میشه و درباره فشرده سازی فایل ها هم نکته هایی میگه که CDN این کار رو هم برات انجام میده یعنی چی؟

تو حتما تو سایتت یکسری محتوا متنی، عکس و فیلم داری و برای ساخت قالبت سایتت از CSS و جاوا اسکریپت استفاده کردی که حجم سایتت رو بالا میبره اینجاست که CDN بهت کمک میکنه تا این فایل ها فشرده سازی بشن و تا 50 درصد از حجم فایل ها کم و کیفیتشون ثابت بمونه و این کار تاثیر خیلی زیادی روی سرعت سایتت داره.

2. کاهش بار ترافیک سرور سایت

با ذخیره محتوا های سایتت تو سرور های مختلف باعث میشه ترافیک کمتری از سرور سایتت گرفته بشه که این کار باعث کاهش چشمگیری از هینه های هاستت میشه.

وقتی فاصله سرور اصلی از بازدید کننده دور باشه این طولانی رفت و آمد اطلاعات باعث میشه اتلاف ترافیکی پیش بیاد که توی اصطلاح بهش Packet loss گفته میشه که باعث نارضایتی بخاطر پرمصرف بودن سایتت برای بازدید کننده میشه ولی CDN این مشکل رو حل میشه که این کار باعث میشه علاوه بر این که بازدیدکننده از سایتت بیشتر راضی باشه باعث کاهش هزینه در هاستت میشه.

3. پایداری سایت و محتوا

به ای فکر کن سایت خبری یا فروشگاهی ای داری که تو یه زمان یا مناسبتی اتفاق خاصی میفته که باعث میشه ترافیک زیادی به سمت سایتت بیاد اگه از CDN استفاده نکنی سرورت باید این ترافیک رو تحمل کنه که باید هزینه زیادی صرف این موضوع برای اون زمان کوتاه بکنی ولی با داشتن CDN این اتفاق نمیفته و ترافیک کمتری سمت سرورت میاد.

از طرفی اغلب محتوا های سایت تغییری نداشته و در سرور های CND ذخیره شده و از اون ها استفاده میشه که این کار باعث پایداری سایتت میشه.

شاید بپرسی اگه تعداد درخواست ها و ترافیک یه موقعیت به اندازه ای باشه که سرور شبکه توزیع محتوا نتونه جواب گو باشه چه اتفاقی میفته؟

باید این رو بهت بگم که شرکت های ارائه دهنده خدمات شبکه توزیع محتوا با سیستم مدیریتی ای که دارن کاربران اون سرور رو به سرور دیگه که نزدیک اون افراد هست میفرسته که حتی کاربر هم متوجه این اتفاق نمیفته.

4. افزایش امنیت سرور

همه مدیران و وبمستر ها بعد از تاسیس سایت به چیزی که فکر میکنن امنیت سایت هست یکی از حمله های که زیاد دربارش شنیدیم حمله های DDoS هست که مخفف Distributed Denial of Service هست که اگه بخوام کوتاه دربارش بگم به این موضوع میریسیم که همون طور که درباره ترافیک سایت بخاطر مناسبت های مختلف به سمت سرورت میاد توی این حمله این کار به طور ماشینی و مصنوعی انجام میشه که هدف از کار انداختن سایت با مصرف بیش از حد منابع ترافیک سایت هست.

CDN ها این مشکل رو با چند راه حل میکنن که یکیش استفاده از سرور های مختلف و کم کردن فشار به سرور اصلی هست و دوم ای پی های مزاحم رو مسدود میکنن.

5. امنیت اطلاعات کاربران

یکی از مهمترین مسائلی که مدیران سایت با اون برخورد میکنن حفظ اطلاعات محرمانه کاربر هست سوالی که پیش میاد ما گفتی که شبکه توزیع محتوا اطلاعات و محتوای سایت روی تمام سرور هاش یه کپی از سایت اصلی میگیره این کار باعث ازبین رفتن امنیت اطلاعات کاربر میشه این رو چطوری مدیریت میکنن؟

همون طور که تو ابتدا و روش کار شبکه توزیع محتوا گفتم سرورهای CDN فقط محتوا هایی رو ذخیره میکنن که کمترین تغییر روشون انجام میشه و کار اصلیش بهینه کردن سرعت سایت هست اطلاعات کاربرا هر سایت مختص خودش هست و از جمله اطلاعاتی نیست که CDN ها بخوان اون رو بخونن و در جای دیگه نمایش بدن و این چنین اطلاعاتی رو CDN ها از سرورت میخونن پس اطلاعات کاربر ها روی سرورت هست نه سرور های شبکه توزیع محتوا که باعث انتشار و فعالیت های دیگه بشه.

همه این ها رو گفتم که به این ها نکته برسیم استفاده از شبکه توزیع محتوا یا CDN برای این که با سرعت بیشتر و با مصرف کم تر پهنای باند سرور ما باعث میشه سایت ما یه امتیاز بزرگ از گوگل بگیره که اون امتیاز امتیاز سرعت سایت هست که این کار تو رو از رقبات جلو میندازه و بهترترین نتیجه رو توی گوگل میگیری.

معرفی چند شرکت ارائه دهنده CDN

سه تا از شبکه های توزیع محتوای ایرانی

ابر آروان

شبکه توزیع محتوا ابر آروان یکی از شناخته شده ترین CDN ایرانی هست که با شرکت های دولتی و غیر دولتی زیادی همچون بیمه تامین اجتماعی و ایرانخودرو همکاری داره به گفته ابر آروان در 40 شهر، 30 کشور سرور های برای CDN یا پاپ سایت داره.

https://www.arvancloud.com

آسیاتک

خیلی از ما ها آسیاتک رو به عنون ارائه دهنده خدمات اینترنت خانگی میشناسیم ولی چند سالی هست که شرکت آسیاتک وارد زمینه هایی همچون دیتاسنتر و هاستینگ شده که یکی درگه از خدمات جدید آسیاتک شبکه توزیع محتواست به گفته آسیاتک این شرکت تو 60 شهر و 29 کشور سرور های CDN یا پاپ سایت داره.

https://asiatech.cloud

پارس پک

پارس پک یکی از بهترین هاستینگ های ایران هست که شبکه های توزیع تخصصی ارائه میده که به سه دسته CDN وب سایت، CDN فایل و CDN ویدیو تقسیم میشه. طبق اعلام این شرکت تعداد زیادی قانون صفحات‌خاص، قوانین دیواره آتش و تعداد پاپ‌آپ سایت ایرانی و خارجی را ارائه داده. همچنین قابلیت‌های امنیتی این شرکت و توزیع ‌بار در کنار دیگر ویژگی‌های سرویس CDN این شرکت می تواند پایداری قابل‌توجهی را به ارمغان آورد.

https://parspack.com/cdn

دو تا از شبکه توزیع محتوا خارجی

کلودفلر

یکی از بهترین و محبوب ترین ارائه دهنده CDN تو جهان کلودفلر هست به گفته کلودفلر این شرکت تا الان توی 100 کشور سرور CDN داره که جمعا تا الان 250 ساختمان اداری هست که قراره به 1000 ساختمان اداری ارتقا پیدا کنه.

کلودفلر یکی از محبوبترین CDN برای وردپرس کار ها هست طبق یه تست به این نتیجه رسیدن که کلودفلر تا 2 برابر سرعت سایت و تا 60 درصد از پهنای باند سایت رو بهبود میده

اما یه مشکل وجود داره اگه تو میخوای تو ایران از این خدمات استفاده کنی محدودیت های زیادی داری علاوه بر این توی سرعت سایت تغییر چشم گیری نمیبینی.

https://www.cloudflare.com

استکپس

شبکه توزیع محتوا استکپس از سرور هایی با هاست های SSD با ظرفیت بالا استفاده میکنه و طبق گفته این شرکت در 45 نقطه جهان مشغول به فعالیت هست اما این CDN رایگان نیست و طبق برنامه ای که میخوای اجرا کنی اشتراک بخری که از 10 دلار شروع میشه.

https://www.stackpath.com

شبکه توزیع محتوا های زیادی هم در ایران و هم در خارج از ایران وجود داره که با یکم تحقیق میتونی بهترین رو برای کسب و کارت انتخاب کنی.

این رو در نظر بگیر برای شروع کارت نیاز نیست از شیکه توزی محتوا یا CDN استفاده کنی باید اول خودت رو ثابت کنی بعد که بازدید از حد معمول بیشتر شد میتونی از این سرویس ها استفاده کنی.

امیدوارم از این مقاله خوشت اومده باشه و خوشحال میشم سوالی اگه داری تو نظرات برام بنویسی.

پایان/

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا