طراحی سایتوبمستر

دامین سایت چیست؟ و چطور یه دامین خوب برای سایت انتخاب کنیم؟

ما برای هر کسب و کار به یه آدرس نیاز داریم آدرس برای کسب و کار آنلاین دامین سایتش به حساب میاد

سلام به تو دوست راش نتی من امروز قراره یه اصطلاح رایج برای یک کسب و کار رو بهتون بگم دامین یا دامنه یا خودمونی تر آدرس سایت.

وقتی میری یه مغازه برای کسب و کار خودت میگیری یه آدرسی داره که مشتری تو رو پیدا کنه، اون آدرس و پلاک منحصرا مال توه و کسی نمیتونه از اون استفاده کنه مگه این که اون جا رو ازت بگیره.

توی کسب و کار آنلاین هم همین طوره تو باید یه آدرسی رو داشته باشی که مخصوص تو باشه و با اون شناخته بشی ما بهش دامنه میگیم پس با من همراه باش.

اصلا دامنه سایت چیه؟

همون طور توی مقدمه گفتم دامنه یک آدرس منحصر به فرد هست که شناسایی کننده اون کسب و کاره و با اون میشه کسب و کار مورد نظر رو پیدا کرد.

جالبه بدونید اولین دامنه ای که ثبت شده سایت symbolics.com در سال 1985 هست.

ساختار دامنه

دامنه از سه بخش درست شده :

اجزا دامین
1.زیر دامنه

زیر دامنه رو به عنوان subdomain میشناسن، کاربرد اصلی سابدامین اضافه کردن بخش های به سایت ها هست که قراره با یه ساختار منحصر به فردی پیش بره و نمیخوایم با سایت اصلی تداخلی داشته باشه.

2.نام دامنه

نام دامنه عنوان کسب و کار شما هست همون چیزی که رو تابلوی فروشگاهت میزنی تا مغازه یا کسب و کارت رو به اون عنوان بشناسن پس سعی کن تو انتخاب نام دامنه بیشترین دقت رو داشته باشی چون قرار نیست هفته بعد دورش بندازی.

3.پسوند دامنه

پسوند دامنه ها انواع مختلفی دارن که اکثرا با com، ir، net و org آشنا هستیم ولی انواع مختلف دیگه هم اضافه شده مثل taxi، online و shop و خیلی اسم های مختلف که دلیل اصلی ساخت این پسوند ها بخاطر پر شدن نام دامنه های com بود تا سایت های با تخصص خودشون پسوند تخصصی انتخاب کنن.

پسوند ها در کل به دو بخش تقسیم میشن، بخش عمومی یا بخش کشوری داستان از این قراره خیلی از کشور ها پسوند دامنه های اختصاصی خودشون رو دارن مثلا کشور خودمون پسوند دامنه اختصاصیش ir هست.

شما برای ثبت نام دامنه های خارجی بخاطر تحریم های مالی و عدم معامله ارزی میتونید از نماینده هاشون که اکثر هاستینگ ها هستند استفاده کنید  ولی برای این که یه دامنه با پسوند ir بگیری باید در سایت nic.ir ثبت نام و احراز هویت بشی تا بتونی یه دامنه بگیری، اما میتونی از نماینده های این سایت تهیه کنی ولی بهتره قبلش حتما تو این سایت ثبت نام کنی.

برای ثبت یک دامین مناسی باید به چه چیز هایی دقت کنیم؟

برای این که یه دامین مناسبی برای کسب و کار خود انتخاب کنی این نکته ها رو در نظر بگیری خیلی بهتره :

*استفاده از کلید واژه ها کسب و کارت
*منحصر به فرد باشه
*قابلیت ثبت com داشته باشه
*تایپ ساده داشته باشه
*حفظ کردنش راحت باشه
*کوتاه و مختصر باشه
*با معنی باشه
*طبق قانون و عدم کپی رایت باشه
*سعی کن از دیگران پیشنهاد بگیری

برای این که ببینی دامین که دنبالشی رو میتونی بخری یا نه میتونی موقع خرید از هاستینگ ها به این موضوع پی ببری هاستینگ ها یه بخش دارند وقتی آدرس دلخواه خودت رو وارد میکنی بهت میگه این آدرس ثبت شده هست یا آزاده تاره بهت دامنه ها و پسوند دامنه های دیگه رو هم پیشنهاد میده.

بعد از انتخاب آدرس مناسب برای ثبت اون آدرس برای خودتون حتما اطلاعات دقیق بدید تا اتفاقی برای شما و کسب و کارتون پیش نیاد از ثبت آدرس بی هویت و بی دقت به شدت پرهیز کن.

سخن پایانی

به آدرس سایتتون که همون اسمتون هم هست خیلی اهمیت بدید چون قراره باهاش کار کنید و قرار نیست دورش بندازید برای انتخاب اسم از دیگران کمک بگیر و بهشون بگو بهت پیشنهاد بدن چون اون ها هم عضوی از عموم مردم هستند و باعث میشه کلمه مناسبتری رو انتخاب کنی.

راستی بهم بگو درباره چه موضوع هایی بیشتر مقاله تهیه کنم اگه اساتید خواصی رو هم میشناسی معرفی کن.
ممونم که با من همراه بودی
تمام/.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا